крути 1Пройшло вже 102 роки з дня однієї з найгероїчніших та водночас найтрагічніших подій в історії українського народу – «Бою під Крутами».

З 27.01 по 31.01 у Рівненській загальноосвітній школі І – ІІІ ст. № 28 відбулись заходи до Дня пам’яті Героїв Крут.

У 1 – 3 класах пройшли інформаційні хвилинки «Герої Крут» та усні журнали «Сторінками історії “Герої Крут”».

У 5 – 11 класах були проведені бесіди «Бій під Крутами», усні журнали «Крути, подвиг і трагедія» та перегляд фільму «Лист без конверта».крути3

У масовій свідомості міцно вкоренився образ Крут як героїчного бою трьохсот юнаків проти незліченних більшовицьких орд, які своїми життями прикривали Київ, бо, мовляв, бездарна влада не потурбувалася про захист столиці. Коли ці тези виголошують люди з націоналістичними переконаннями, до набору обов’язково додається ще нагадування, що майже все поголовно керівництво УНР станом на 1917 – початок 1918 року було соціалістами. Також традиційним стало порівняння Крутів з Фермопілами. В усіх варіантах і варіаціях міфу маємо акцент на особистому героїзмі, самопожертві й трагічній загибелі у нерівному бою.крути 4

Якщо взяти до уваги реальні факти і цифри, то отримуємо принципово інакшу картину, ніж пропонує широкому загалу «традиційна» версія. Крутянці із самовідданих і безпомічних жертв ситуації й неготовності до подій уряду перетворюються на людей, завдяки яким вдалося осягнути стратегічні цілі – не тільки у військовому сенсі, а й у сфері міжнародної політики та символічності боротьби. крути5У цьому відношенні їх варто порівнювати не зі спартанцями у Фермопілах, а з «кіборгами» Донецького аеропорту: і ті, і ті за рахунок власної мужності, самопожертви, відчуття відповідальності за державність зуміли протистояти значно більшій кількості ворогів і – в результаті – стали тією невеликою силою, яка остаточно схилила шальку терезів на бік українців.

О.Кубко, учитель історії

Рівненської ЗОШ І-ІІІ ст.№28

Copyright © 2020 ЗОШ №28 Rights Reserved.